poniedziałek, 7 listopada 2011

Zdarzyło się w USA

Charles Babbage
Pomysł na komputer (od łac. computare - obliczać, sumować), jako maszynę w służbie człowiekowi, wykonującą obliczenia w nadludzkim tempie, narodził się w umyśle Charles’a Babbage’a jeszcze na 100 lat przed zaistnieniem technologii zdolnej ów pomysł zrealizować w praktyce [1]. Pomimo, że historia komputeryzacji nie sięga dalej niż 60 lat (co na osi czasu historycznego jest mgnieniem oka), postęp w dziedzinie technicyzacji systemów jest tak duży, że uzależnił od siebie wzrost cywilizacyjny zachodniego świata [2]. Gdyby oś czasu historycznego oraz wielkie odkrycia zilustrować za pomocą tarczy i wskazówek zegara dobowego, pojawienie się komputera, a wraz z nim Internetu, nastąpiłoby na kilka sekund przed północą. Czy w takim samym tempie rozwijają się gry komputerowe? A może postęp w zakresie możliwych do wyświetlenia klatek animacji oraz rozmach jej samej przekładają się bezpośrednio na jakość gier?


ENIAC
Compute the world
Pierwszym komputerem z prawdziwego zdarzenia, skonstruowanym w roku 1946, a po raz pierwszy uruchomionym i wykorzystanym przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych w 1947 r., był „ENIAC” (skrót od Electronic Numerical Integrator and Calculator). Jego konstruktorami byli pracownicy Massachusetts Institute of Technology, którzy usiłowali stworzyć maszynę pomocną w obliczaniu trajektorii lotu pocisków artyleryjskich (wcześniej używano tzw. „tablic balistycznych”, których wykonanie było wyjątkowo czaso – i – pracochłonne). Komputer ten ważył około 30 ton, zajmował powierzchnię 60 m2 i czerpał niewiarygodnie dużo energii elektrycznej służącej zasilaniu 18,000 lamp próżniowych, jednego z ważniejszych elementów konstrukcji, które w późniejszym czasie zastąpiono tranzystorami (wynalezionymi w roku 1948).

Dużym krokiem naprzód było wynalezienie układów scalonych (koniec lat pięćdziesiątych), które umożliwiały radykalnie mniejszy pobór prądu, oraz – rzecz jasna – nie zajmowały już tak dużych powierzchni. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w roku 1971, kiedy to firma Intel wypuściła na rynek swój pierwszy mikroprocesor o nazwie „Intel 4004”. Komputer, który skonstruowany był w technologii kości krzemowych (mikroprocesorów) był po pierwsze o wiele "szybszy" od ENIACA, po drugie zajmował niewielką przestrzeń, przez co jego funkcjonalność w szerokim zakresie usług znacząco wzrosła [3].

EDSAC
Pra-początki
ENIAC nie zasłynął jednak jako pierwszy komputer, za pomocą którego uruchomiono pierwszą w historii grę. Takim bowiem urządzeniem był system ośmiu kanałów próżniowych (czterech triod 6Q5 i czterech tetrod 6V6), który za pomocą oscyloskopu CRT wyświetlał symulację lotu pocisków rakietowych. Gra powstała w roku 1946, a opatentowali ją Thomas T. Goldsmith Jr. i Estle Ray Mann w rok później. O prędkości lotu pocisku oraz kącie nachylenia jego trajektorii gracze decydowali za pomocą specjalnych gałek [4]. Celowo nie posłużyłem się tutaj formą "gra wideo" (bądź tym bardziej gra komputerowa), wielu bowiem znawców tematu jest zdania, że wyświetlanie akcji za pomocą oscyloskopu nie może być naturalnie uznane za klasyczny sygnał wideo.

Pierwsza gra wideo
Kolejnym wartym odnotowania przypadkiem (tym razem już bezsprzecznie zaliczanym do urządzeń komputerowych wyświetlających grafikę na trzech niewielkich monitorkach) był EDSAC (Electronic Delay Storage Automatic Calculator). Maszyna ta w roku 1952 wygenerowała klasyczne kółko i krzyżyk [5], grę o nazwie OXO autorstwa A.S Douglas'a, pracującego na Uniwersytecie Cambridge. Pragnął on w swojej rozprawie doktorskiej przedstawić tezę o interakcji człowieka z komputerem [6]. Od temtej chwili kolejni kwadratogłowi z coraz to większym zapałem prześcigali się w urzeczywistnianiu pomysłów na nową formę zabawy. Co zatem skłoniło ich, naukowców pracujących w rządowych bądź wojskowych projektach do trawienia czasu na konstruowanie gier? Być może ich dymiące umysły potrzebowały chwili relaksu podczas kawowej przerwy. Być może tak jak Douglas chcieli zademonstrować swoje naukowe odkrycia i tezy. A może po prostu drzemała w nich zwykła ludzka potrzeba tworzenia? Tak czy owak, o tym jak to było napiszę już w kolejnej części.

[1] K. Krzysztofek, M.S. Szczepański: „Zrozumieć rozwój: od społeczeństw tradycyjnych do informacyjnych”, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2002, s. 179.
[2] Ibidem.
[3] Ibidem, s. 180.
[4] Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_gier_komputerowych

[5] P. Mańkowski, "Cyfrowe Marzenia", Wydawnictwo Trio, Warszawa 2010, s. 11.
[6] Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_gier_komputerowych 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz